Úvod » ČLÁNKY, RADY, NÁVODY » Návod - výber dymovodov
Rozmýšľate sa nad výberom dymovodu? Vŕta Vám hlavou, či zvoliť 1,5mm alebo radšej priplatiť za 2mm? Neviete aký priemer by pre Váš spotrebič bol najlepší? Prečítajte si preto tento článok.
Z počiatku, 0,5 mm rozdiel v hrúbke materiálu medzi 1,5 a 2mm je naozaj veľký. 1,5mm si zďaleka neporadí s vysokou teplotou tak hravo, ako 2mm. Pri vyšších teplotách dochádza k rozpínaniu materiálu a po vyhasnutí spotrebiča chladne a zmršťuje sa. Tento proces nastáva znova a znova do tej doby, než sa stena dymovodu naruší a praskne. Rovnaký jav nastane ak kúsok plechu ohýbate cez hranu stola, keď ho chcete oddeliť. Plech začne v ohybe praskať, až ho odtrhnete. Z toho dôvodu odporúčame u spotrebičov ako sú kotly, olejové kachle a krbové kachle s vyššou teplotou spaľovania, dymovody o sile 2mm. Vydrž je dvojnásobná oproti 1,5mm. Ďalej odporúčame použitie týchto dymovodov na miestach, kde je zlý prístup a kde ich nie je možné jednoducho kontrolovať. Výdrž dymovodov je minimálne 20 rokov, ak kúrite suchým drevom, uhlím, peletami atp. V dymovodoch sa nesmie vytvoriť kyslé prostredie, ktoré vzniká pri pálení plastov a iného odpadu.
Ďalej je dôležité, aby dymovody stále stúpali. Dym stúpa stále hore a mal by mať čo najmenší odpor. Ideálne je mať v zostave čo najmenej kolien, kde dym musí rapídne zmeniť smer.
Ak sa začneme baviť o priemeroch, nikdy nesmie byť priemer dymovodov a vstupe do komína menšie ako je priemer dymovodu na kachliach. Zníži sa tým ťah komína a kachle sa môžu dusiť, v najhoršom prípade začnú čoudit do miestnosti. Čiže ak máme kachle s dymovodom 150mm, ideálna situácia je mať dymovody 150mm a vstup do komína tiež. Pokiaľ bude vstup do komína väčší, nič sa nedeje, nesmie byť ale menšie!
Nezabudnite si do zostavy umiestniť čístiace otvory tak, aby ste ju nemuseli nikdy rozoberať. Ideálne je umiestniť čistiaca otvormi do 90 ° kolien, ak máte veľa oblúkov. Ak nemáte kolená, tak kamkoľvek do rovnej rúry. Ideálny stav je, keď môžete bordel v dymovodoch vymiesť do komína a do kachlí.
To isté platí pre klapky. Ak nemáte klapku pri výpuste z kachlí, určite odporúčame do zostavy jednu umiestniť. Vďaka klapke dokážete regulovať ťah komína a tým znížite spotrebu a zároveň zvýšite účinnosť kachlí. Ak plánujete zakúpiť teplovzdušný výmenník, určite odporúčame umiestniť klapku hneď nad výmenník. Vďaka pouzavřené klapke sa väčšina spalín zdrží vo výmenníku a ten odovzdá oveľa viac tepla, než keby tam klapka nebola.
Čistiace otvory a klapky máme vždy 10 cm od zúžené hrany dymovodu. Je to z toho dôvodu, aby išli dymovody zakrátit podľa potreby.
Ak hľadáte rozmery, mrknite sa do Technického listu pre dymovody
Sú 2 druhy zapojenia: PO DYMU a PO VODE
Metóda po dyme sa používa u väčšiny kachlí, krbov a vložiek, kde sa kúri suchým drevom a briketama.
Metóda po vode sa používa väčšinou pri kotloch na uhlie a podobných palív. Spaliny z kotlov sa v komíne ochladí a vznikne tu tekutý kondenzát, ktorý sa vracia dymovou cestou (dymovodom) späť do kotla, alebo stečie do vymetacího otvoru na dne komína. Tento jav je normálny, avšak ak budete mať zle zapojené dymovody, teda inou metódou, hrozí presakovanie onoho kondenzátu v spojení jednotlivých dymovodov.
Dymovody sa najčastejšie vyrába z hrúbky plechu 1,5 a 2mm. Zvitky plechu sa strihajú na požadovaný rozvin pre daný priemer. Rozvin je potom stáčaný na 2 valcové zakružovačce, zvarený na TIG automatu a z jednej strany nalisovaný, aby do seba išli dymovody zapojiť. Potom prebieha odmastenie a lakovanie do požadovanej farby. Na koniec balenia a expedície.
NÁVOD K DYMOVODUM
Návod na montáž a obsluhu dymovodov.
Dymovody sú určené na pripojenie ohrievačov na tuhé palivá do komína pre teplotu spalín nepresahujúcu 400 ° C (krbové kachle, kotly na tuhé palivá a pod.). Dymovody sú určené pre prevádzku v bežnom prostredí podľa ČSN 332003.
Dymovody sú vyrábané z oceľového plechu hrúbky 1,5 mm alebo 2 mm. Povrchovo sú opatrené samovypalovacím náterom. Pri prvom použití sa náter tzv. Vypáli a je nutné miestnosť odvetrať od vzniknutých splodín.
Pripojenie dymovodov môže vykonať ku komínom spĺňajúcim požiadavky STN 734210 a STN 734201. Inštalácia dymové cesty musia spĺňať vzdialenosti od horľavých hmôt uvedených v norme STN 061008.
Dymovody sa do seba zasúvajú zvar na zvar a potom sa otáča na potrebnú stranu.
Zostava od ohrievača ku komínu musí mierne stúpať a byť čo najkratšie. Jednotlivé diely musia byť pevne zostavené a zaistené proti uvoľneniu a strate tesnosti svrtáním a znitovaním. V prípade napojenia do keramického komína je potrebné použiť prechod do keramického komína, aby nedošlo k poškodeniu vplyvom rozdielnej tepelnej rozťažnosti oboch materiálov.
Spalinovú cestu tvorenou dymovody je nutné udržiavať čisté (priechodná) v celej dĺžke a prierezu. Čistenie je nutné vykonávať rovnako často ako čistenie komína, "niekoľkokrát za sezónu". Pripomíname, že podľa normy je za stav komína a dymovodov zodpovedný prevádzkovateľ. Dymovody je možno skladovať voľne ložené, je nutné umiestnenia v suchom prostredí a opatrnosti pri manipulácii, aby nedošlo k poškodeniu povrchu, alebo narušenie kruhovitosti. V prípade miernej deformácie je možné docieliť kruhovitosti "vytiahnutím prípadne tlakom" deformované časti. Pritom si treba počínať tak, aby nedošlo k poškodeniu laku.
AKO SPRÁVNE VYBRAŤ redukciu?
1. rozmer znamená vývod z kachlí -> (Redukcia (1.) / (2.) / (3.) mm) <-
2. rozmer je cesta do komína a 3. je hrúbka plechu.
Pre príklad, keď kúpite redukciu 150/160 / 1,5mm, znamená to, že:
1. rozmer bude 153mm, aby ste redukciu nasadili na zúženú stranu rúrky s priemerom 150mm.
2. rozmer bude 159mm, aby ste redukciu zasadili do nezúženej strany trubky priemeru 160mm.
3. rozmer je údaj o tom, že redukcia je vyrobená z plechu hrúbky 1,5 mm.